1.kārtas uzvarētāji

Literārajā konkursā uzvar Artūrs Grugulis no Limbažu 3.vidusskolas

Piektdien, 26.jūlijā, notika „Daugavas Vanagu” rīkotā literārā konkursa Gunāra Astras piemiņai uzvarētāju apbalvošana. Konkursa prasības šoreiz bija ļoti augstas – gan darbu apjoma, gan kvalitātes ziņā, līdz ar to dalībnieku skaits salīdzinoši neliels. Žūrijas sastāvā bija iekļauti pārstāvji no visām atbalstītājām organizācijām: Latvijas Valsts Arhīva, Okupācijas muzeja, Latvijas Universitātes, Daugavas Vanagiem, kā arī Eiroparlamenta deputāti Inese Vaidere, Kārlis Šadurskis un Krišjānis Kariņš. Īpaša piedeva žūrijas komisijas sastāvam bija grāmatas „20.gadsimta latvietis Gunārs Astra” autors, rakstnieks Māris Ruks. Pēc rūpīgas darbu izvērtēšanas par trešās vietas ieguvēju kļuva Zane Kažus no Pļaviņu novada, otro vietu ieguva Jēkabs Silanžs no Maltas, bet par uzvarētāju tika izvēlēts Artūrs Grugulis no Limbažu 3.vidusskolas.

Pirmo trīs vietu ieguvēji saskaņā ar konkursa nolikumu saņēma naudas prēmijas attiecīgi 250, 150 un 100 latu apmērā, kā arī Eiroparlamenta deputātu speciālbalvas – pilnībā apmaksātu iespēju viesoties Eiropas parlamentā Briselē un iepazīt deputātu darba ikdienu. Katram dalībniekam tika arī konkursa atbalstītāju kopīgi sarūpētā dāvana – „Daugavas Vanagu” datorsoma, kura pildīta ar vērtīgu, tematikai atbilstošu lasāmvielu, kā arī Kārļa Šadurska sarūpētās zibatmiņas.

Konkursa idejas autors un Gunāra Astras piemiņas projekta vadītājs Imants Balodis no Vācijas nevarēja personīgi ierasties uz apbalvošanas pasākumu, tādēļ savus sveicienus nosūtīja elektroniski:

„Priecājos, ka Latvijā ir drosmīgi un uzņēmīgi jaunieši, kuriem interesē Gunāra Astras un viņa līdzgaitnieku/laikabiedru devums Latvijas neatkarības atjaunošanai. Jūs ar saviem darbiem savukārt esiet devuši drošu pamatu konkursa centieniem: šī gada 15.decembrī godināt Gunāra Astras Pēdējā vārda vērtību, jo tas kļuva par demokrātiskās opozīcijas programmas manifestu.”

Noslēguma pasākumu ar savu klātbūtni bija pagodinājis arī Gunāra Astras ieslodzījuma biedrs Ints Cālītis, kurš tēlaini aprakstīja, cik savdabīgs un interesants cilvēks ir bijis Gunārs Astra, kura sejā ikreiz atspoguļojusies gan atklātība, gan domu dziļums. Cālītis arī atzimēja, ka līdzīgas sajūtas pārņem, lasot konkursam iesniegtos darbus – tie ir vienlaikus personīgi un atklāti vēstījumi.

„Daugavas Vanagu” priekšnieks Andrejs Mežmalis:
„Ļoti priecājos, ka Latvijā ir jaunieši, kam šī tematika interesē un kuri ir gatavi rakstīt tik plašus un informācijas bagātus darbus. Mēs, Daugavas Vanagi, neesam karavīru organizācija, bet gan aprūpes biedrība un viens no aprūpes veidiem ir rūpēties par mūsu tautas vēsturisko atmiņu saglabāšanu un uzturēšanu.”

Daugavas Vanagu Latvijā Jaunatnes nozares vadītājs, konkursa norises koordinators Latvijā Guntis Brencāns:
„Ļoti priecājos, ka šī konkursa ietvaros izdevās rast sadarbību ar ļoti dažādām organizācijām un personībām. Tāpat vēlos pateikt paldies visiem dalībniekiem, īpaši uzvarētājiem, par saturiski interesantajiem un pētnieciski bagātīgajiem darbiem. Aicinu arī skolotājus sekot līdzi tālākai informācijai, jo šim konkursam ir turpinājums, kā arī pavisam jaunā formā sākot ar septembri notiks konkurss sesto un septīto klašu audzēkņiem.”

Konkursa uzvarētājs Artūrs Grugulis:
„Lielākā pateicība pienākas manai darba vadītājai Daigai Rudzītei – viņa bija galvenais ierosmes avots, lai es šajā konkursā piedalītos. Puse no mana pēdējā vidusskolas gada bija veltīta tieši tam, lai uzrakstitu šo zinātnisko darbu. Lai turpmāk jauniešiem radītu lielāku interesi, iesaku iespējami vairāk materiālus izvietot interneta vidē, jo mani ir aizrāvis Gunārs Astra kā personība un es brīnos, ka par tik unikālu cilvēku vēl nav radīta mākslas filma.”

Konkursa darbi arī tiks apkopoti un fragmentāri izdoti grāmatas formātā, lai iespējami plašākam lasītāju lokam būtu iespēja iepazīties ar šo jauniešu veikumu. Tāpat jāsaka liels paldies viesnīcai „Radi un draugi” par noslēguma sarīkojuma lielisko izkārtojumu.

Laura Millere

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s